Każdemu przedsiębiorcy zależy na efektywnym rozwoju firmy. Jednym z najskuteczniejszych sposobów na ulepszanie działania Twojego przedsiębiorstwa, jest regularna weryfikacja wprowadzanych modyfikacji i usprawnień. W jaki sposób ją przeprowadzić? Specjaliści rekomendują audyt zewnętrzny firmy, wykonywany przez osobę lub agencję z zewnątrz. Dowiedz się, co zyskasz przeprowadzając ten rodzaj weryfikacji i jak powinien on wyglądać w praktyce.
Audyt zewnętrzny firmy, czyli jeden z najskuteczniejszych rodzajów weryfikacji
Audyt przez wiele osób jest mylnie utożsamiany z kontrolą, która ma pejoratywny wydźwięk i nie jest kojarzona z pozytywną czynnością. Jednak w rzeczywistości, audyt zewnętrzny firmy to szereg procedur, które mają tak naprawdę jeden, prosty cel – przynieść korzyści dla przedsiębiorstwa. Dlatego poprawnie przeprowadzona czynność tego rodzaju nie jest kontrolą, lecz działaniem prowadzącym do usprawnienia procesów oraz procedur obowiązujących w firmie.
W praktyce, audyt zewnętrzny najczęściej jest przeprowadzony w formie wnikliwej analizy, która odbywa się poprzez badania, weryfikację dokumentów oraz tworzenie raportów. W największym skrócie, ten rodzaj audytu, bada kondycję firmy oraz sprawdza, na jakim poziomie są procesy i procedury obowiązujące w przedsiębiorstwie. Dzięki poprawnie przeprowadzonemu audytowi, właściciel będzie wiedział, które obszary wymagają usprawnienia i co można poprawić.
Audyt zewnętrzny firmy powinien być przeprowadzony przez osobę lub agencję z zewnątrz, tzn. niezwiązaną w żaden sposób z konkretnym przedsiębiorstwem. Dzięki temu przedsiębiorca będzie mieć pewność, że wyniki uzyskane w wyniku weryfikacji, są obiektywne. Dodatkowo osoba z zewnątrz ma świeże spojrzenie na zastaną sytuację w danym przedsiębiorstwie i doradzi najlepsze możliwe rozwiązania.
Zalety przeprowadzenia audytu zewnętrznego
Bardzo często bywa tak, że gdy audyt zewnętrzny firmy przeprowadza osoba niepowiązana z przedsiębiorstwem, ma ona świeże spojrzenie na zastaną sytuację. Dzięki temu, wzrasta prawdopodobieństwo, że audytor zauważy aspekty, na które osoba wewnętrzna nie zwróciłaby uwagi. Zwiększa to szanse na wprowadzenie zmian, które rzeczywiście wpłynął pozytywnie na funkcjonowanie firmy.
Wnioski osoby przeprowadzającej audyt mają również niemały wpływ na atmosferę w pracy. Dzięki wnikliwej obserwacji, audytor jest w stanie obiektywnie ocenić organizację w firmie i wypunktować obszary, które wymagają usprawnienia. W ten sposób komfort pracy każdego z pracowników wzrośnie.
Kolejną zaletą przeprowadzenia audytu zewnętrznego jest wyłapanie problemów, które mogą dopiero się pojawić. Wnikliwa weryfikacja każdej procedury i każdego dokumentu, pozwala namierzyć wszelkie ewentualne nieścisłości. Audytor szczególną uwagę poświęca budżetowi przedsiębiorstwa poddawanego analizie – w porę wyłapuje możliwe straty, dzięki czemu nie dopuszcza do ich pojawienia.
Warto mieć na uwadze fakt, że przeprowadzony audyt do zaledwie wskazówka. Ostateczne zmiany i ciągłe monitorowanie ich, zależy tylko i wyłącznie od właściciela przedsiębiorstwa oraz od pracowników, których te modyfikacje dotkną.