Outsourcing programistów to rozwiązanie, które pozwala firmie na realizację ciekawych, innowacyjnych projektów i utrzymanie pożądanej przewagi konkurencyjnej na rynku nawet w sytuacji, gdy nie dysponuje ona wystarczająco zaawansowanym zapleczem informatycznym wewnątrz własnej organizacji. Outsourcing jako nowoczesne narzędzie do budowy zespołu deweloperskiego i sposób na dostęp do najlepszych talentów IT staje się coraz bardziej popularny – również wśród dużych, szeroko znanych firm technologicznych. W jakich sytuacjach outsourcing programistów sprawdza się najefektywniej? Dla kogo ten model współpracy będzie opłacalnym rozwiązaniem i ile kosztuje taka usługa? Wyjaśniamy!
Komu dedykowany jest outsourcing programistów?
Outsourcing polega na wynajmie na określony czas konkretnych specjalistów IT, posiadających kompetencje i doświadczenie w różnych dziedzinach wytwarzania oprogramowania. Jest to wysoce opłacalne rozwiązanie szczególnie w sytuacji, gdy:
- firma nie posiada wewnętrznie wystarczających zasobów (czasu, budżetu, kompetencji) do samodzielnej realizacji całości zadań związanych z danym projektem IT;
- firma otrzymała lukratywne zlecenie, do którego potrzebuje konkretnego, specjalistycznego zestawu umiejętności, będącego poza podstawowymi kompetencjami organizacji;
- firma jest na etapie skalowania swojej działalności i potrzebuje uzupełnić zespół o określone kompetencje, bez konieczności ponoszenia ryzyka, kosztów i czasu związanych z zatrudnianiem nowych pracowników.
Jakie są korzyści outsourcingu w branży IT?
Po pierwsze, outsourcing pozwala firmom poszerzyć ich zespół o programistów wyspecjalizowanych w konkretnych dziedzinach, dzięki czemu poszczególni przedsiębiorcy mają szansę realizować coraz bardziej rozbudowane i nowoczesne projekty, sukcesywnie zwiększając swoją przewagę konkurencyjną na rynku.
Po drugie, outsourcing otwiera firmom dostęp do znacznie większej bazy potencjalnych pracowników. W praktyce oznacza to, że przedsiębiorstwo ma możliwość zatrudnienia jednocześnie większej liczby utalentowanych programistów, bez konieczności budowania wewnętrznego zespołu czy też czekania, aż konkretny specjalista będzie dostępny.
Po trzecie zaś, outsourcing programistów pozwala poszczególnym firmom skupić się na ich podstawowej działalności, minimalizując jednocześnie ryzyka związane z utrzymaniem pełnoetatowego zespołu deweloperskiego wewnątrz organizacji. Tworzenie nowego stanowiska pracy na potrzeby danego projektu IT okazuje się w większości przypadków mało opłacalnym rozwiązaniem, ponieważ uruchamia całą wymagającą i generującą dodatkowe koszty procedurę. Dzięki outsourcingowi firmy nie muszą natomiast tracić czasu na wieloetapowe rekrutacje ani ponosić kosztów wynikających z utworzenia nowego stanowiska i utrzymania pracownika etatowego.
Ile kosztuje outsourcing programistów, czyli czy to się faktycznie opłaca?
Outsourcing to świetny sposób na to, by skutecznie zadbać o wewnętrzne potrzeby informatyczne, jednak wiąże się z określonymi kosztami. Przed podjęciem decyzji o zleceniu usług IT na zewnątrz warto więc rozważyć kilka istotnych czynników, które pomogą ustalić, czy outsourcing będzie właściwym wyborem. Przede wszystkim należy odpowiedzieć sobie na pytania takie jak:
- czy obecnie zatrudnieni programiści są wystarczająco dobrze wykwalifikowani? Jeśli zespół developerski składa się głównie z osób na stanowiskach Junior lub Regular/Mid, można spodziewać się, że utrzymanie takich pracowników będzie w dłuższej perspektywie kosztować znacznie więcej (choćby z uwagi na konieczność szkoleń czy regularnych konsultacji z zewnętrznymi ekspertami);
- czy programiści mają odpowiedni sprzęt? Jeśli nie, ich efektywność ucierpi i prawdopodobnie spędzą więcej czasu na obsłudze klienta;
- czy będą w stanie efektywnie skalować się w miarę rosnących potrzeb firmy? W przeciwnym wypadku możesz stanąć przed wyzwaniem uzupełnienia braków kompetencyjnych w krótkim czasie, co w dzisiejszych realiach rynkowych okazuje się sporym kłopotem dla wielu firm.